Fundusz osiągnął w kwietniu stopę zwrotu na poziomie -8.1% wobec benchmarku, który w minionym miesiącu osiągnął +1,5%. Fundusz na koniec miesiąca miał alokację zbliżoną do 100%.
Oczy wszystkich inwestorów będących zaangażowanych w segmencie Software as a Service (SaaS)/Infrastructure as a Serivce (Iaas)/Platform as a Service (PaaS) były skierowane w ostatnim tygodniu kwietnia na trzech tuzów działających w segmencie chmurowym (Amazon, Microsoft oraz Google). Inwestorzy z niecierpliwością czekali na komunikat ze strony zarządów spółek dotyczący wyników za 1Q2023 oraz komentarz, co do oczekiwań na kolejne kwartały w kontekście wymiaru optymalizacji zużycia zasobów chmurowych przez swoich klientów. O ile wyniki kwartalne segmentu chmurowego były pozytywnym zaskoczeniem w przypadku każdego z trzech głównych graczy, o tyle prognozy mówiące o oczekiwanym wymiarze optymalizacji zużycia w kolejnych kwartałach nie były już tak jednolite. Największym pozytywnym zaskoczeniem był komentarz zarządu Microsoft, którego prognoza dotycząca dynamiki przychodów rozwiązania chmurowego (Microsoft Azure) w 2Q była o kilka pkt wyższa od oczekiwań buy-side’u (+26-27% vs. niskie 20%), wskazując jednocześnie na poprawę w konsumpcji/zwiększenie obłożenia pracą w przypadku części klientów. Niestety dwa dni później inwestorzy usłyszeli odmienną retorykę od zarządu Amazona, który nie widzi końca optymalizacji po stronie klientów a kwietniowa dynamika przychodów AWS (Amazon Web Service) jest ca. 500 bps poniżej dynamiki z 1Q. Tak negatywny komentarz dotyczący spadku dynamiki przychodów AWS w 2Q rzucił negatywne światło na pozostałe spółki działające w segmencie chmurowym przeceniając je niejednokrotnie o 10% plus na kolejnej sesji giełdowej. Z punktu widzenia Funduszu, ponad połowa spółek działająca w segmencie innowacyjnego oprogramowania nie podała jeszcze wyników za 1Q, więc traktowanie ich w ten sam sposób, co Amazon jest oznaka nieuzasadnionego owczego pędu.
Chcielibyśmy również przypomnieć, że nasza strategia inwestowania i patrzenia case-by-case jest naszym zdaniem najbardziej zasadna w przypadku funduszy tematycznych. Dokonywane zmiany na portfelu były, są i będą funkcją oceny wyników oraz prognoz pojedynczych spółek, ponieważ w naszej ocenie nawet w ramach podobnych segmentów można dostrzec spore różnice w momentum biznesowym.
Istotną część portfela Funduszu stanowią spółki amerykańskie działające przede wszystkim w szeroko rozumianym sektorze technologicznym związanym z rynkiem oprogramowania, zwłaszcza oferowanego w formule Software as a Service (SaaS). Zmieniający się nieodwracalnie świat w wielu obszarach, utwierdza nas w przekonaniu o słuszności dużo wcześniej obranego kierunku inwestycyjnego.
-
Produkty
Oszczędzanie i Emerytura
Klient firmowy
Osoby indywidualne